skončí to ústa

z experimentální poezie 60. let

premiéra 22. října 2016

katedra alternativního a loutkového divadla

z experimentální poezie šedesátých let. na hranici nesmyslu, abstrakce a metafyziky. mezi slovy, slovy a zase slovy se rýsuje jediné řešení: ticho.

Autorský divadelní projekt nazvaný skončí to ústa vychází z české i zahraniční experimentální poezie šedesátých let a osciluje mezi pohybovým, hudebním a výtvarným divadlem. S využitím textů, zvuků, objektů i světel vytvářejí tvůrci specifickou 3D krajinu řeči, v níž se mísí hravost, nonsens a absurdita – a smysl, který stále uniká. Slova (i lidé) mizí před očima a opět se vynořují v nečekaných souvislostech, slepé stopy odvádějí pozornost a stále neodbytněji se prosazuje otázka: jak se (ne)ztratit v labyrintu řeči?

Inscenace pracuje s texty z antologií Experimentální poezie a Vrh kostek, které v šedesátých letech sestavili a z velké části také přeložili Josef Hiršal a Bohumila Grögerová. Autoři vytvářeli ze slov systémy a struktury a někteří propojovali své experimenty s rébusy a grafickými obrazci. Jiní dospěli až k mazání písmenek a slov, a dokonce k vynechání celého textu a ponechání jednoho jediného slova někde v rohu stránky.

 

délka představení: 60 minut

scénář a režie
Jiří Adámek
dramaturgie
Klára Hutečková

scéna a kostýmy
Zuzana Sceránková, Natálie Rajnišová
pohybová spolupráce
Zuzana Sýkorová
produkce
Luboš Louženský, Martina Náhlíková, Kateřina Císařová, Bára Vopasková


hrají:
Jan Strýček
Dominik Migač
Julie Šurková
Lumíra Přichystalová
Martin Cikán
Ladislav Karda
Nataša Mikulová
Anežka Kalivodová
Anita Gregorec

 

fotogalerie (klikněte na fotografii pro její zvětšení)

foto: Michal Hančovský